Heinex Data A/S - Storage, Kabler, SAS, SATA, RAID
Heinex Data e-shop
Infortrend Eonstor Networked Storage
Infortrend Eonstor Networked Storage
EonNAS Features
NAS for SOHO & SMB


Atto FibreChannel cntr.
SAS/SATA cntr.
SAS/SATA RAID cntr.
SCSI cntr.
Atto FastStream RAID cntr.
Atto Thunderbolt
10 GbE cntr.
Heinex Data - Netværkskabler, PDS, cat 5E, Cat 6, Cat 7
Cat 5E kabler
Cat 6 kabler
Cat 7. kabler
Heinex Data - Fiber kabler
Fiber kabler 62,5/125 my
fiber kabler 50/125 my
fiber kabler 50/125my OM3
fiber kabler 50/125 my OM4
fiber kabler 9/125 my
Heinex Data - Strøm kabler og stik dåser
Netkabler 220V/380V
Stikdåser
Heinex Data - Coax kabler
RG174 coaxkabler
RG58 coax kabler
RG179 coaxkabler
RG59 coaxkabler
BT3002 coaxkabler
SDI coaxkabler
1.0/2.3 coax kabler
Coax adapter
Heinex Data - Tele kommunikations kabler
Heinex Data - Balun kabler
Heinex Data - CX4 kabler
Heinex Data - SAS/SATA kabler
Heinex Data - SFP+ kabler
Kontakt - Heinex Data A/S
Firma profil - Heinex Data A/S
Handels betingelser
Heinex Data A/S e shop
Kontakt - Heinex Data A/S

Heinex Data A/S


Heinex Data A/S er en danskejet virksomhed etableret i 1982. Virksomheden opererer indenfor to hovedområder.

IT Storage. Vi focuserer på Storage datalagrings løsninger og er konstant i kontakt med leverandører fra hele verden. Vi tester løbene nye teknologier og systemer med det mål at kunne tilbyde den bedste løsning til vore kunder. Komplet sortiment af fejltolerante iSCSI SAN løsninger, FibreChannel SAN, NAS løsninger, RAID DAS løsninger til FC og SAS. Som Distributør for Bl.a. Atto technologies, kan vi levere SAS adaptere, FC HBA'er, SAS/SATA HBA'er og RAID controllere, iSCSI switche, FC switche.

Kabel produktion. Vi har specialiseret os i produktion af såvel kundespecificerede- som standard kabler. Produktion fra dag til dag er vores varemærke og vi tilbyder mærkning af kabler med serienumre for lettere identifikation, kundernes vare numre og andre kundespecificerede opmærkninger. Vi arbejder med både lodning, crimp og fladkabel montage. Ingen ordre er for små... vi er altid parate til at hjælpe vore kunder. Udover kundespecificerede kabler er vi leverings dygtige i et stort sortiment af standard kabler, som naturligvis kan leveres i de længder der ønskes. Fiberkabler, Patchkabler, VGA kabler, Coaxkabler m.m...

30 år i branchen har givet utallige kontakter til leverandører i ind - og udland. Det betyder vi i dag har et solidt bagland, der yder den support der er nødvendig, og som vi selv ønsker at tilbyde vore kunder.

Professionelle Storage løsninger

Specialist i kabler - egen produktion

Heinex Data A/S     Klamsagervej 12     DK-8230 Åbyhøj    Danmark    Tel: +45 8625 1088    Fax: +45 8625 9302     email: info@heinex.dk

Kontakt os